Zwiedzaj grając - graj zwiedzając

Zapraszamy do zwiedzania Poznania w nowy sposób!

Nie podczas wycieczki i nie przy pomocy opasłych przewodników. My dajemy jedną kartkę z mapą, kilka wskazówek i proponujemy przygodę zaprawioną szczyptą tajemnicy. Tajemnicy, do której kluczem okażą się np. pozacierane inskrypcje, ukryte rzeźby i detale architektoniczne, których nie sposób dostrzec podczas tradycyjnego zwiedzania miasta.

Niektórym zapewne nasuwają się skojarzenia z książką "Kod Leonarda da Vinci" – być może coś w tym jest, ale zapewniamy, że aby złamać tę tajemnicę nie trzeba mieć wiedzy specjalisty od kryptologii czy być profesorem historii sztuki z wyjątkowo bujną wyobraźnią i skłonnością do nadinterpretacji.
To właśnie udział w naszej zabawie pozwoli nie tylko na „poznanie Poznania”, ale też na zdobycie nowej wiedzy z różnych dziedzin!

Zabawa ma formę Gry Miejskiej. Planszą jest miasto – jego ulice, skwery i zaułki. Gracze muszą się po niej jak najsprawniej poruszać, by wygrać rywalizację ze sobą, z czasem, a może też innymi zespołami (bo można grać też wieloma grupami).
Każdy kto przejdzie jedną z gier będzie mógł wpisać się na honorową listę zwycięzców Gry Miejskiej.

Do dyspozycji chętnych na nietypowe zwiedzanie miasta są trzy gry o różnym stopniu trudności.

Karty do Gry można pobrać poniżej lub udać się do Centrum Informacji Turystycznej na Starym Rynku.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
1. Należy uważnie czytać instrukcje,
2. Należy porównywać historyczne mapy ze wpółczesną,
3. Jeśli nie wiesz gdzie jest jakiś obiekt zawsze możesz zapytać (poznaniacy to z reguły życzliwi ludzie).
4. Ważne jest, aby na każdą Grę wyruszyć z:

  • mapą,
  • kartką papieru i długopisem
  • telefonem komórkowym.

DOBREJ ZABAWY!


Najmniej trudności sprawi Gra Miejska PIERWSZY STOPIEŃ POZNANIA. Jest to wycieczka śladami zabytków Ostrowa Tumskiego i Śródki. Historia tajemniczego testamentu staje się pretekstem do odkrywania klimatu tych miejsc. Najważniejsze okaże się odwiedzenie miejsc wskazanych na dziewiętnastowiecznej mapie i odnalezienie elementów architektonicznych i kamiennych tablic co pozwoli na rozszyfrowanie kodu, w którym autor testamentu ukrył odkrytą przezeń tajemnicę – ów tytułowy PIERWSZY STOPIEŃ POZNANIA. Karta do gry dostępna jest również w języku angielskim.

Kliknij na obrazek, żeby pobrać kartę...

Nieco trudniejszą przygodą będzie pokonanie Gry Miejskiej CZAS PATRIOTÓW. W tym przypadku gracze ruszą śladem powstańców wielkopolskich 1918 roku. W Poznaniu jest wiele miejsc związanych z powstaniem i ciekawych tablic pamiątkowych, gracze będą mieli szansę je odnaleźć i poznać. Grę należy rozpocząć od uważnego przestudiowania mapy oraz instrukcji. Są one bardzo ważne, bo dzięki nim nie trzeba odwiedzić wszystkich miejsc na mapie, aby rozwiązać zagadkę końcową. Należy zwrócić uwagę na szybkie skompletowaniu kodu wejściowego i przesłanie go SMS-em, który pozwoli na odnalezienie na mapie dalszych miejsc, które trzeba odwiedzić. Karta do gry dostępna również po niemiecku.

Kliknij na obrazek, żeby pobrać kartę...


Trzecia Gra Miejska, dla niektórych najtrudniejsza, to POZNAŃ POZA CZASEM. Jest to zagadka detektywistyczna oparta o fantastyczną historię, w której poznańscy naukowcy dostali się w przestrzeń poza czasem i spotkali w niej bywających w Poznaniu królów i cesarzy. Zadaniem graczy jest wskazanie i udowodnienie kto okradł z diademu cesarza Ottona III. Najpierw należy dokładnie zapoznać się z historią i zeznaniami badaczy, a następnie odnaleźć wszystkie miejsca przedstawione na mapie w celu wytypowania złodzieja. Pamiętajcie o smsach... Karta do gry dostępna jest również w języku niemieckim.

Kliknij na obrazek, żeby pobrać kartę...


Nasz zespół organizuje także Gry Miejskie – jednorazowe imprezy kulturalno-edukacyjne w których miasto staje się planszą do gry. Gry Miejskie to nowy rodzaj rozrywki, łączący w sobie elementy gier komputerowych, gier typu RPG oraz happeningów ulicznych. Zespół gramiejska.pl pod przewodnictwem Szymona Dąbrowskiego już od niemal trzech lat zmienia Poznań w planszę i organizuje imprezy zbierające tych, którzy pragną przeżyć przygodę w naszym mieście.

Gry Miejskie składają się z dwóch części: etapu internetowego i etapu ulicznego. Etap internetowy to nic innego, jak wprowadzenie uczestników w klimat zbliżającej się Gry. Podczas tej części rozgrywki drużyny zapoznają się z materiałami historycznymi, z fabułą gry, rozwiązują pierwsze zagadki. W efekcie przebycia etapu sieciowego zespoły otrzymują zazwyczaj informacje o miejscu rozpoczęcia etapu ulicznego. Ta wirtualna część rozgrywki jest tak przygotowana, aby każdy mógł ją przejść. Nie trzeba być znawcą historii, by rozwikłać umieszczone w niej zadania. Należy jedynie wykazać się chęciami, a część ta staje się początkiem nowych odkryć!

Etap uliczny to natomiast parogodzinna zabawa opierająca się o zabytki naszego miasta, a także o mniej lub bardziej fikcyjne postacie historyczne, które w tym czasie można spotkać w zaułkach Poznania. Drużyny rozpoczynają Grę w miejscu podanym przez Organizatorów, otrzymują Karty Gry, potrzebne materiały oraz pierwsze wskazówki i ruszają, by rozwikłać tajemnicę. Etap uliczny to po prostu niezwykły spacer po mieście, przypominający wejście w inny wymiar lub przelot wehikułem czasu. Drużyna, która pierwsza rozwiąże postawione przed uczestnikami zadania wygrywa. Jednakże każdy zespół doświadcza tego samego – niezwykłej przygody! Tego typu gry organizowane są w języku polskim, ale jesteśmy otwarci na propozycję przygotowania imprez w innych językach.

Informacje na temat bieżących imprez można znaleźć na stronie głównej naszego serwisu.

Partnerzy: